Klika
Nejprve zkontrolujeme funkčnost kliky. Pohybem kliky totiž ovládáte kování celého okna, takže je třeba začít kontrolu právě u ní. Kliku otočíme do vodorovné polohy (poloha pro otevření okna), otočíme krytku šroubů a zkontrolujeme zda jsou šrouby správně utažené. Pokud ano, bude třeba kliku demontovat a podívat se zda není klika rozlomená a nebo není vypadlý čtyřhran.
Poškozený převod (převodová lišta)
Na obrázku je rozlomený převod kování Roto kovací řady Roto Centro 101, u dalších značek vypadá hlavní převod obdobně. A co dál ?
Popíšeme Vám pár bodů, které je třeba znát pro správnou identifikaci a objednávku převodové lišty.
- Označení velikosti a rozsah použitelnosti - označení velikosti ve většině případů začíná Gr např. GR 2001 - 2200, tedy FFH 2001-2200.
2, Tvar a počet posuvných čepů (uzavíracích čepů)
Některé převody se shodným označením můžou mít 2 nebo 3 uzavírací čepy.
3, Dornmaß neboli Dorn
Velmi důležitý rozměr, který je třeba změřit když je převod demontován z okna/balkonových dveří. Je to rozměr od čela lišty po osu otvoru pro čtyřhran kliky. Standardní rozměr u oken a balkonových dveří je 15 mm, může být i snížený 7 mm nebo naopak zvýšený 25, 30, 35, 40 nebo 45 mm a více.
U balkonových dveří, které mají oboustrannou kliku je 100% zvýšený Dorn. Totéž platí u převodů, které mají i přídavný zámek pro uzamykání zámkovou vložkou.
Bohužel hlavní označení je pro převody s Dornem 15 mm i zvýšené stejné. Proto je důležité Dorn zaměřit.
.
.
4, Ukončení převodové lišty ve spodní části křídla
.
Při dodávce bohužel nedokážeme zařídit zkrácení převodu přesně na míru, proto Vám ho dodáme delší než je Váš stávající. Zkrácení je nutno provádět až při montáži. Převod je z výroby nastaven do střední polohy = poloha otevřeno = klika vodorovně. Porovnáním s poškozeným převodem dokážete provést zkrácení i v domácích podmínkách (pilkou na železo, malou flexou).
Pokud si nejste jistí výběrem, stačí nám zaslat fotografie na email obchod@oknodily.cz